Petek temizliği sayesinde %40’lara varan tasarruf sağlanabilmektedir. Bu oranların tespiti için yıllara göre yakıt tüketimleri dikkate alınmıştır.
Petek temizleme sayesinde kombi ömrü net şekilde uzamakta ve fahiş fiyatlı kombi tamir ücretleri ile karşı karşıya kalmanız engellenmektedir.
Radyatör peteklerinizin de ömrü uzamakta, ilk aldığınız günkü haline gelmektedir.

Merkezi ısıtma sistemlerinden kat kaloriferi ve yakıt olarak doğalgaz kullanan kombilere kadar tüm ısıtma sistemleri, ısı enerjisini şebekeden aldığı suyla peteklere ve oradan da iç mekâna iletir. Ülkemizdeki şebeke suyu yoğun miktarda kireç içeriği ve bu kireç sıcaklık yükseldikçe metale daha yoğun miktarda tutunma eğiliminde olduğu için petek temizliği bu tür ısıtma sistemlerinin tamamının ortak ihtiyacıdır. Peteklerin alt kısmında geniş yüzey alanlarının tamamen soğumasını veya tesisatın, filtrenin tıkanmasıyla ortaya çıkan arızaları beklemeden bu işlemi düzenli aralıklarla ve tercihen kış gelmeden önce yaptırılması önerilir. Zira petek temizleme işlemi bu ve benzer arızaları gideren bir onarımdan ziyade arıza ve ısı kaybının oluşmasını önleyen bir bakım işlemi olarak görülmelidir.

Petek Dibindeki Birikinti ve Isınma Sorunları

Şebeke suyundaki kirecin çökmesiyle oluşan tortu ve diğer maddelerle birlikte ortaya çıkan çamurlaşma, ilk birkaç ayda peteklerde büyük oranlı ısı kayıplarına neden olmayabilir. Ancak geçen zaman içinde çamurlaşma yerini balçık kıvamlı katmanlara bırakır. Bu yoğun katmanı aşamayan sıcak suyunsa peteklerin alt kısmına ulaşması imkânsız hale gelir ki, bu durum suyun taşıdığı ısı enerjisinin de peteklere olması gereken miktarda iletilememesi demektir. Peteklerin üst kısmı ısınırken alt bölümün geç veya hiç ısınmaması, peteğin sizi de olması gereken konforla ısıtmasını imkânsız kılar.

Kısa sürede ve tüm yüzey alanı eşit miktarda ısınamayan petekler olması durumunda kombi, kat kalorifer ya da merkezi ısıtma sisteminin yüksek verimlilikle ısı dönüşümü yapmasının anlamı olmayacaktır. Zira üretilen ısı ancak siz iç mekânda ekonomik şekilde ısınabildiğiniz zaman konfor sağlar. Ayrıca sıcak suyla taşınan kireç birikintisi tesisatın veya filtrenin tıkanmasına neden olabilir. Risk içeren bu durumdan kaynaklı arızaların yaşanmaması ve sorunsuz kullanıma devam etmek için peteklerin iki senede bir temizlenmesi tavsiye edilir. Ancak bölgenin şebeke suyunun yüksek miktarda kireç içermesi ve ısıtma sisteminin yoğun kullanılması söz konusuysa peteklerin her yıl, tercihen sonbaharın gelmesiyle birlikte temizlenmesi ideal seçim olacaktır.

Konfor Kaybı Olmadan, Ekonomik Isınmayı Sürdürmek İçin

Isıtma sisteminizden aldığınız yüksek performans, peteklerin temizlenmemesi durumunda her ay biraz daha düşecektir. Faturaların sürekli yükselmesinden şikâyet eden pek çok aile ve işyeri sahibi aslında problemin peteklerden kaynaklandığından habersizdir. Oysa peteklerin periyodik olarak kireç ve çamurlaşmadan temizlenmesi durumunda doğru düzgün ısınmak için cep yakan faturalar ödemeye gerek olmayacaktır. Isıtma sisteminin kullandığı yakıtla ürettiği ısı enerjisinin minimum kayıpla peteklere ve oradan mekâna aktarılması için sistemin diğer elemanları gibi peteklerin de kusursuz işlev göstermesi gerektiği unutulmamalıdır.

Isıtma sistemi tesisatına dışardan bağladığımız yıkama makinaları sayesinde tesisatçılarımız bu temizlik işlemini kısa sürede, etrafı kirletmeden ve mükemmel sonuç verecek biçimde yapar. Çift yönlü su uygulayabilen, petek içinde çalkalama etkisi oluşturarak tüm petek içi yüzeylerin uygulanan kimyasal çözücüyle temas etmesini sağlayan yıkama makinalarımız Alman malı ithal sistemlerdir. Bu yeni model çift yönlü su uygulayabilen yıkama makinalarıyla eskisi gibi petekleri sökmekle zaman kaybetmeye gerek kalmıyor. Merkezi ısıtma sistemlerinden yaşam alanı ve işyerlerine kadar tüm mekânlarda ısıtma sisteminin tüm petekleri tek yerden bağladığımız bu yıkama makinasıyla aynı anda temizlenebilmekte. Zamandan olduğu kadar maliyetten de tasarruf etmemizi sağlayan bu teknolojiyle siz değerli müşterilerimize çok daha uygun fiyatlarla hizmet verebiliyor ve en önemlisi hizmetlerimize memnuniyet garantisi verebiliyoruz. Profesyonel tesisatçılardan oluşan güler yüzlü ekibimizden randevu almak ve petek temizliğinizi en uygun fiyatlarla yaptırmak için telefon açmanız yeterli.